O budově

Výpravní budova od architekta Josefa Fanty je dominantou největšího osobního nádraží v České republice a vznikla v letech 1901 až 1909. K odbavování cestujících sloužila do otevření nové podzemní haly v červenci 1977. Od roku 2012 probíhá postupná rekonstrukce s cílem navrátit budově původní vzhled a doplnit nové možnosti využití.

foto

V roce 2021 začala celková rekonstrukce vnitřních prostor památkově chráněného objektu, která přímo navázala na obnovu fasády a střechy hlavního nádraží. Plány počítají se zajištěním dostatečného propojení budovy s novou odbavovací halou a podchody, a to s využitím nových eskalátorů a schodišť. Všechny veřejně přístupné prostory ve všech podlažích se postupně opraví ve spolupráci s orgány státní památkové péče s maximální snahou přiblížit se jejich původní podobě.

Rekonstrukce vnitřních prostor Fantovy budovy probíhá ve dvou etapách, přičemž první se týkala kulturních sálů v severní části Fantovy budovy a přilehlých prostor v prvním patře a mezaninu. Druhá etapa se pak zaměří na interiéry ve vyšších patrech a na jižní část Fantovy budovy. Zrekonstruované reprezentativní prostory severní části jsou od nového roku 2024 přístupné veřejnosti při komentovaných prohlídkách a kulturních akcích. Sály jsou k dispozici také k pronájmu.